Zümrüdü Anka Hikayesi

ZÜMRÜDÜ ANKA HİKAYESİ

 Anka kuşu öleceğini hissettiği zaman kendisine ağacın kuru dallarından bir yuva yapar ve hiçbir zaman ne olduğu anlaşılmayan bir yapışkanla yuvayı sıvar ölümü bekler. Ta ki güneş bütün görkemiyle ortaya çıkıp, kuru dalları yakıncaya kadar oluşturduğu yuvasında yanarak ölür ve küllerinden yeniden doğar. Bu döngü sürerken kuşların başına bir talihsizlik gelir. Ancak Anka kuşunun uzun süredir görünmediğini fark ederler. Tam ümidi kestikleri bir anda uzaklardaki bir ülkede, Zümrüdü Anka kuşunun kanadından bir tüy bulunur. Umutları yeşeren bütün kuşlar birlik olup Anka’nın yuvasına gitmeye karar verirler. Ancak Anka kuşunun yuvası görkemli Kaf Dağının tepesindedir. Oraya ulaşmak için yedi dipsiz vadiyi geçmek gerekir.

1-İrade Vadisi: Aradıkları her şeyi irade vadisinde bulurlar. Sınırlar yoktur. Zevke sefaya bütün emellerine kavuşabileceklerdir. Uğraşmadan mevki, makam sahibi olunabilecekmiş. Öyle çok kuş vadinin sihrine kapılır ki bu vadide bir sürü kayıp verilir.

2-Aşk Vadisi: Yoluna devam eden kuşların bir çoğunun gözünü bir sis kaplar gördükleri biçimsiz şekilleri taşları odun parçalarını bile birer kuğu sanarlar, kapılır sürüklenirler.

3-Cehalet Vadisi: Bu vadide her şey gözlerine güzel gelir.Anka kuşunu bile unuturlar. Nereye gittiklerini bile unuturlar ilginç nesneler görürler ancak sorgulamazlar. Önemsemedikçe düşünmemeye başlarlar. Düşünmedikçe unuturlar. Unuttukça yükleri hafifler ve amaçsızca gülümserler.

4-İnançsızlık Vadisi: Vadiye girdiklerinde birden her şey anlamını yitirir. Anka’yı bulmanın hiçbir şeyi değiştirmeyeceği inancına kapılırlar. Kesin öleceklerini iddia edenler, Anka kuşunu bulsalar bile onlara çözüm olmayacağını söyleyenler, emeklerinin boşa gittiğini düşünenler vardır. Kuşların bir çoğu yolu tamamlayamayacaklarına inanıp geri dönerler.

5-Yalnızlık Vadisi: Vadiye giren bütün kuşları korku salar bulundukları yerde sadece kendileri varmış gibi endişeye kapılırlar. Acıkan sadece kendi karnının doymasını düşünür. Tek başına avlandığı için de başarılı olamayıp daha büyük hayvanlara yem olur. Milyonlarca kuşun aynı amaç için uçmakta olduğu akıllarının ucundan bile geçmez.

6-Dedikodu Vadisi: Kalan kuşlar vadiye girdiklerinde her köşesinde fısıltılar duyulmaya başlar. Anka kuşunun yeniden doğamadığı, önde ki kuşa ondan bir diğerine giderken, Anka kuşunun doğduğunu ancak daha sonrasında öldüğü bilgisi ve daha fazla söylenti yayılır. Birçok kuş söylentilere inanarak geri dönerler.

7-Ben Vadisi: Bütün kuşlar ben vadisine girer girmez kimi diğer kuşun kanadını beğenmez, kimi her şeyi bildiğini iddia eder. Yanlış yoldan gidiliyor diye kargaşa çıkar. Her kafadan bir ses çıkar herkesin fikri vardır. Ve hepsi de söyleyen için doğrudur. Sanki milyonlarca farklı yol varmış gibi… Hepsi en önde lider olmak ister öne geçmek için birbirlerini ezip dururlar. Ta ki vadiden çıkana ‘’Ben’’ den uzaklaşana dek… Ve nihayet Kaf Dağına vardıklarında dünyadaki bütün kuşlardan geriye sadece 30 tanesi kalır. Zorlu vadilerden geçen bu 30 kuş yuvaya vardıklarında Zümrüdü Anka kuşunun’ Otuz ‘demek olduğunu öğrenirler. Yani kalan kuşların hepsi Anka’dır. 

İRADESİNE HAKİM OLAN, KÖRÜ KÖRÜNE BAĞLANMAYAN, DÜŞÜNEN – KENDİNİ GELİŞTİREN,  KENDİNE VE BAŞARACAĞINA İNANAN, HEP BİRLİKTE HAREKET EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ BİLEN, YALNIZ OLMAYI TERCİH ETMEYEN, DEDİKODU YAPMAYAN VE EN ÖNEMLİSİ; EGOSUNU EĞİTEN KUŞLAR ANKA‘DIR.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com